Obiecany tl;dw norkowego…

Obiecany tl;dw norkowego koronawirusa

///DISCLAIMER///
Uwaga! To co napisano poniżej może być fałszywym alarmem. Poniższe informacje nie zostały zweryfikowane naukowo i wnioskowanie odbywa się na podstawie dosłownie pojedynczych przypadków wśród ludzi. Ponadto poniższe streszczenie powstało tylko na podstawie poniższych filmików yt:


Zatem informacje są niezweryfikowane, a do tego mogłem popełnić błędy przy tłumaczeniu/syntezie, także tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
///DISCLAIMER///

Pojawiły się ostatnio informacje o mutacji koronawirusa w Danii. Chorzy na koronawirusa Duńczycy zarazili swoje norki w hodowlach, a te z kolei pozarażały się wzajemnie (norki zazwyczaj nie używają maseczek i nie stosują się do zasad dystansu społecznego). Niestety Duńczycy norek mają sporo bo aż 15 mln, no i przez te kilka miesięcy wirus wśród norek zmutował i nowa mutacja zakaziła Duńczyków. Na ten moment mamy potwierdzone 12 przypadków zakażeń wśród Duńczyków wirusem, którego genom różni się od pierwotnego SARS-CoV-2 – został oficjalnie nazwany „Cluster 5”. Co gorsza – wirus przenosi się między ludźmi. Zatem są potwierdzone przypadki zakażenia ludzi nowym typem SARS od hodowców norek. W nowym raporcie Dania podaje, że „wiele osób zostało zakażonych”, co brzmi nieco bardziej niepokojąco niż 12. Dania zdecydowała się sekwencjonować wszystkie przypadki zachorowania na koronawirusa w celu wyłapania nowej mutacji.

W czym jest zatem problem?
Problem z mutacjami wśród zwierząt jest taki, że wirus mutacją dostosowuje się do konkretnego gatunku, a potem jak się przenosi do innego (np. do człowieka) to trudno przewidzieć jakie są konsekwencje tych mutacji – co już przećwiczyliśmy na nietoperzach.

Aktualnie Norki dalej zakażają się wzajemnie nową mutacją. Duńczycy zdecydowali, że trzeba „zutylizować” wszystkie 15 mln norek.

Nie wiadomo czy nowy genom wirusa będzie wrażliwy na opracowywanej szczepionkę. Istnieje podejrzenie, że na nową mutacje nie działają przeciwciała, które organizm wytwarza po przechorowaniu koronawirusa i/lub podaniu opracowywanej szczepionki. Oznacza to, że można zachorować powtórnie. Ponieważ nie mamy wystarczających danych – nieznany jest przebieg kliniczny w poszczególnych grupach wiekowych. Zatem tak na prawdę po obrazie klinicznym nie sposób odróżnić – która to mutacja – czy nietoperzowa czy norkowa.

Norki są towarem eksportowym – zanim ktokolwiek się zorientował – mogły być eksportowane do Chin, Hong-Kongu, USA, etc…

I rzeczywiście nowe przypadki koronawirusa wśród norek są już potwierdzone we Włoszech, Holandii i Hiszpanii. Jak na razie nie wiadomo jaka tam jest mutacja.

Jakie są konsekwencje?
UK i Niemcy banują natychmiast wszystkie loty oraz statki z Danii, zawrócone zostały te, które dopływały. W UK wszyscy piloci i personel pokładowy, którzy latali do/z Danii British Airways i Ryanairem ma iść na 14 dniową kwarantannę razem z rodzinami, a ich dzieci nie mogą iść do szkoły przez kolejne 2 tygodnie. Każdy kto przebywał w przeciągu ostatnich 2 tygodni w Danii nie może korzystać z normalnych usług przychodni/szpitali. Musi umówić się na specjalny termin wizyty – uprzedzając, że był ostatnio na terenie Danii. W UK poszło zarządzenie, że wszyscy chorzy z dowolnego powodu, którzy przebywali w Danii muszą być izolowani od pozostałych pacjentów. Jeżeli ktokolwiek, kto przebywał w Danii w ciągu ostatnich 2 tygodni będzie miał potwierdzony przypadek koronawirusa – ma być obowiązkowo przetransportowany do specjalistycznego centrum leczenia, bez względu na stan kliniczny. Genom wszystkich tych chorych ma być obowiązkowo sekwencjonowany.

A u nas? xD

Podsumowując:
1. Koronawirus może mutować i taka mutacja jest właśnie potwierdzona.
Mutacja może mieć wpływ na immunologiczny obraz wirusa – co oznacza, że układ odpornościowy może go nie rozpoznać i przeciwciała nie będą działały na nową mutację. Jak na razie informacje wskazują na to, że odpowiedź na nowego wirusa jest „zredukowana”, co oznaczałoby ryzyko, że można na niego zachorować, nawet gdy ma się przeciwciała po przechorowaniu „zwykłego” koronawirusa. Jak na razie NIE WIADOMO czy i w jakim stopniu.
2. Wirus może mieć swój rezerwuar w innych gatunkach, co może oznaczać, że trwałe wyeliminowanie jego będzie praktycznie niemożliwe
3. Nawet jeśli ta mutacja nie okaże się tak niebezpieczna to kolejne już mogą.

Czyli finalnie:
Czy mamy do czynienia z nową mutacją zakażającą ludzi? – Tak
Czy nowa mutacja jest groźna ?- nie wiadomo.
Czy opracowywana szczepionka będzie chroniła przed zachorowaniem na nową mutację? – nie wiadomo
Jak ciężki jest przebieg w poszczególnych grupach wiekowych – nie wiadomo
Czy tworzy się nowa panika w Europie? – Tak – przynajmniej w UK i DE
Czy mutacja jest w Polsce? – Nie wykazano u nas przypadków tej mutacji
Czy w przypadku potwierdzenia zakażeń na nową mutację w Polsce inne kraje zamkną przed nami granice? – nie wiadomo

Worst Case Scenario – mamy nową pandemię i wracamy na miejsce startowe w opracowaniu szczepionki, ale to raczej będzie już 2021 więc luz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#koronawirus #epidemia #ekonomia #uk #dania #niemcy